Wzgórze, Getsemani, Bazlika Agonii … i polski akcent w Ziemi Świętej

 Przejdź do bloga Ścieżki wydeptane

Góra Oliwna. Historyczne wzgórze z którego roztacza się panorama miasta, widok na całą Dolinę Cedronu i Złotą Bramę - jedną z siedmiu ale ta jest najstarszą, niezwykłą, najważniejszą.


Przez Złotą Bramę wjeżdżał wielokrotnie do miasta Jezus i tutaj według Żydów na ziemię zejdzie Mesjasz a według chrześcijan na Ziemię zejdzie Jezus by na końcu świata dokonać Sądu Ostatecznego. Co ciekawe poniżej bram znajdują się najekskluzywniejsze i najdroższe parcele w całym Izraelu! Żydowscy bogacze pragną po śmierci spocząć tuz pod bramą by w dniu zejścia Mesjasza na ziemię mieć niejako miejsce w pierwszym rzędzie na trybunie.

U podnóży góry znajduje się Getsemani – Ogród Oliwny - miejsce modlitwy Chrystusa w przeddzień męki. Stare drzewa Oliwne według badań dendrochronologicznych pamiętają czasy Nowego testamentu.

Obok wejścia do ogrodu wzniesiono Bazylikę Wszystkich Narodów zwaną również Bazyliką Konania i upamiętnia miejsce modlitwy Jezusa przed aresztowaniem.

W kościele odnaleźć możemy także polski akcent, którym jest mozaika przedstawiająca scenę pojmania Jezusa. Została ona ufundowana przez żołnierzy polskich, stacjonujących w w czasie II Wojny Światowej w Palestynie. Znajdują się tutaj także kamienne tablice z modlitwą Ojcze Nasz w różnych językach, również po polsku.

Opublikowano Czw 22 Paź 2015 17:34  

Autor: Tymora