I Międzynarodowy Przegląd Kina Niezależnego w Żywcu!
20 i 21 grudnia w Żywcu w klubie „Papiernik” przy ul. Ks. Pr. St. Słonki 31 odbędą się pokazy filmów krótkometrażowych o różnej tematyce. Bogaty program – ponad 20 filmów, po których można będzie rozmawiać z twórcami i nie tylko. Wszystkich serdecznie zapraszamy!

PROGRAM:

Dzień 1. "Lama".

Godz. 16:30 - Otwarcie przeglądu. 
Godz. 16:35 - Filmy górskie ekipy portalu turystyczno.pl 
Godz. 16:45 - rozmowa z ekipą portalu turystyczno.pl o prezentowanych filmach.
Godz. 17:00- Film otwarcia "Bracia" reż. Szymon Jakubowski 
Godz. 17:30 - Spotkanie z twórcami Festiwalu Opolskie Lamy i rozmowa o prezentowanych filmach. 
Godz. 18:00 - Filmy prezentowane w ramach projektu "Lama Movie". Dwa bloki filmów dokumentalnych nagradzanych oraz biorących udział w Konkursie Głównym Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy 2007 – 2014. 

Blok 1. 

1. Księżniczka i mur, reż. Małgorzata Kozera, Polska 2012, 14 min
"Najbardziej to bym chciała pracować w takim... gdzie kobiety chodzą w sukienkach modnych. Bym chciała być aktorką. I bym chciała być śliczna, i żeby mnie kochali wszyscy chłopacy, i żeby wszyscy ludzie mnie znali." - zwierza się Kasia. Ma 6 lat, bogatą wyobraźnię, mnóstwo energii, marzeń i planów. Uważnie obserwuje świat wokół siebie i nie jest naiwna. Kameralny portret dziewczynki i rzeczywistości, w której dorasta

2. Dzisiaj w Warszawie, jutro gdzieś w świecie, reż. Grzegorz Brzozowski, Polska 2012, 20 min
Dwa kubki gorącej czekolady z chilli, nielegalne wysypisko śmieci, męskie skarpetki na drewnianej podłodze i jeden pączek z marmoladą. Vera z Niemiec i Stephane z Belgii spotykają się w dziwnej i zimnej Warszawie, by wspólnie odkrywać uroki praskiej strony Wisły. Połączył ich Erazmus i couchsurfing. Grzegorz Brzozowski, reżyser dokumentu, przedstawia przekleństwa i błogosławieństwa zjednoczonej Europy, która może, ale wcale nie musi, zbliżać ludzi.

3. Matka, reż. Jakub Piątek, Polska 2009, 11 min
Przykręcone do podłogi stoły. Godzina, która ma starczyć na najbliższe dwa tygodnie, czasem miesiąc. Sala widzeń w jednym z polskich więzień. Po jednej stronie mężowie, synowie, ojcowie, po drugiej - ich dzieci, żony, matki. Opis świata jednej z nich.

4. Krajobraz nizinny z kołyską, reż. Michał Brożonowicz, Polska 2009, 18 min
"Krajobraz nizinny z kołyską" jest portretem alkoholika, z uporem i świadomie niszczącego swoje życie. Popęd śmierci, któremu poddaje się bohater - samotny sześćdziesięcioletni mężczyzna z małej mazurskiej wioski - jest częścią siły drzemiącej w naturze - bezwzględnej 
i rządzącej się własnymi prawami. Film poprzez niezwykle sugestywne zdjęcia, brak komentarza, unikalny klimat i bliskość, z jaką autor towarzyszy bohaterowi, wymyka się pokusie taniego moralizatorstwa.

Godz. 19:10- Rozmowa o filmach prezentowanych w drugim bloku. 

Godz. 19:30- Blok 2. 

1. Odwiedziny, reż. Matej Bobrik, Polska 2013, 12 min
Krótkometrażowy film dokumentalny o pensjonariuszach domu opieki pomocy społecznej w Sokolu. Ten dom opieki społecznej znajduje się na pograniczu polsko - białoruskim. W otoczeniu magicznego lasu, daleko od cywilizacji, mieszkańcy wiodą spokojne życie. Wydawać się może, że jedynym urozmaiceniem są niedzielne odwiedziny. Od samego rana mieszkańcy przygotowują się na przyjazd rodzin. Jednak z każdą godziną oczekiwania zmniejszają się nadzieje na przyjazd ich najbliższych. Nie pozostaje nic innego niż uwierzyć, że zabłądzili w lesie i pewnie przyjadą za tydzień.

2. Getto Gospel, reż. Jakub Radej, Polska 2011, 27 min
16-letni Dominik mieszka na warszawskiej Pradze. Z powodu wykroczeń już niedługo trafi do ośrodka socjoterapeutycznego. W ostatnim miesiącu wolności próbuje nadrobić wszystkie zaległe sprawy, przede wszystkim chce nagrać rapowy kawałek w studio, bo rap jest od dawna jego pasją. Tymczasem na jego ulicy zjawiają się chrześcijańscy misjonarze, którzy proponują mu pomoc w realizacji jego muzycznych planów. Dzięki długim rozmowom z nimi chłopak niespodziewanie nawraca się.

3. Aktorzy, reż. Tomasz Wolski, Polska 2009, 28 min
Legendy polskiego filmu, które zostały uchwycone podczas pracy na planie filmowym Jacka Bławuta "Jeszcze nie wieczór". Kamera przygląda się m.in. Ninie Andrycz, Romanowi Kłosowskiemu, Beacie Tyszkiewicz, Irenie Kwiatkowskiej w przerwie pomiędzy ujęciami.

Godz. 20:40 - Podsumowanie pierwszego dnia. Dyskusja otwarta.

Dzień 2. "Mrówkojady"

Godz. 16:30 - "Dzień Oszusta", reż. Bartosz Warwas 
Godz. 17:10 - Rozmowa z twórcą Festiwalu "Złote Mrówkojady". 
Godz. 17:30 - Prezentacja laureatów "Złotych Mrówkojadów" z lat 2011- 2014.

Blok 1. 

1. Droga mistrza, reż. Kamil Krukowski 12’ (Polska)
III Nagroda w Konkursie Filmów Amatorskich Festiwalu Złote Mrówkojady 2011
Mistrz Polski w nietypowej dyscyplinie sportowej stara się zebrać fundusze na wyjazd na Mistrzostwa Świata w Lizbonie. Czy podoła wyzwaniu i czy zrealizuje swoje największe marzenie?

2. The tale of the wall habitants (Opowieść o mieszkańcach ścian), reż. Andrej Boka (Serbia) 16’
Grand Prix Festiwalu Złote Mrówkojady 2013
W małym miasteczku dochodzi do konfliktu drzwi i okien. Z każdą chwilą padają kolejne ofiary, a miejscowość popada w ruinę. Czy ktoś jest w stanie zakończyć to szaleństwo?

3. Strażnicy, reż. Krzysztof Szot 16’ (Polska)
I Nagroda w konkursie Mistrzowie Gatunku Festiwalu Złote Mrówkojady 2013
Marek zostaje skierowany do służby na odludnym posterunku granicznym pośrodku gęstego lasu. Na posterunku zjawia się małżeństwo z kilkuletnią córeczką. Mężczyzna nie ma przepustek dla siebie i dziecka. Nie zgadza się jednak, żeby jego żona szła dalej sama. Pomiędzy mężczyznami dochodzi do konfliktu.

4. Abuztua (Sierpień), reż. Pello Gutierrez (Hiszpania) 17’
I Nagroda w konkursie Mistrzowie Krótkiego Metrażu Festiwalu Złote Mrówkojady 2013
Julen w sierpniowe popołudnia musi opiekować się chorą babcią. Z dnia na dzień jego niechęć przeradza się w ciekawość. Zaczyna przeprowadzać eksperymenty, które mają ostatecznie sprawdzić, czy babcia naprawdę jest chora.

Godz. 18:35 - Rozmowa o filmach prezentowanych w drugim bloku.

Godz. 19:00 - Blok 2. 

1. Meyer, reż.Sascha Quade (Niemcy), 8'00"
I Nagroda w konkursie Mistrzowie Emocji
Mężczyzna przychodzi na rozmowę o pracę. To nie jest jednak zwykła rekrutacja.

2. The Dandelion, reż. Sophie-Clémentine Dubois (Belgia), 14'00"
I Nagroda w konkursie Mistrzowie Gatunku
Jak uratować podupadającą restaurację za pomocą jeża, śpiewającej ryby i odrobiny wyobraźni?

3. Auschwitz On My Mind, reż. Assaf Machnes (Polska/Izrael), 16'00"
Wyróżnienie w konkursie Mistrzowie Krótkiego Metrażu
Grupa nastolatków z Izraela przyjeżdża do Polski, by odwiedzić miejsca kaźni z okresu holocaustu. Jednak budząca się seksualność sprawia, że są bardziej zainteresowani sobą niż poznawaniem historii przodków.

4. Eat, reż. Moritz Krämer (Niemcy), 7'52"
I Nagroda w konkursie Mistrzowie Formy
Co robi modelka w przerwie sesji zdjęciowej?

5. Poong Jang, reż. Ji Hun Park (Korea Płd.), 21'00"
Nagroda Organizatorów
Starszy mężczyzna prosi taksówkarza z Seulu, by zawiózł go do położonego na drugim brzegu Korei Sokcho. Młodzieniec potrzebuje gotówki, więc zgadza się na ten nietypowy kurs. Nawet nie przypuszcza, ile ta podróż zmieni w jego życiu.

Godz. 20:10- Rozmowa podsumowująca drugi blok. Zakończenie przeglądu.