Dla wytrawnych turystów górskich, którzy przedeptali niejeden szlak odpowiedź wydaje się oczywista. Osoby, które rozpoczynają swoją przygodę na Beskidzkich (i nie tylko!) szlakach powinny wiedzieć, że kije trekkingowe to doskonała profilaktyka kontuzji stawów a także dolegliwości na  przeciążeń kręgosłupa. Podpowiemy jak wybrać najlepsze kije i dlaczego warto w nie inwestować.

 

DLACZEGO TO TAKIE WAŻNE?

Kije trekkingowe umożliwiają odciążenie stawów kolanowych i skokowych podczas wędrówki. Gdy idziemy z plecakiem wypchanym po brzegi ciężar naszego ciała i masa plecaka działa w sposób osiowy i w ten sposób każdy krok wywołuje nacisk na kolana, stawy biodrowe i kręgosłup. Jeżeli jednak oprzemy się na kijkach, przeniesiemy część obciążenia z nóg na ręce (w ten sposób symulujemy krok czterokończynowy). Nie będą nas bolały kolana, za to poczujemy mięśnie grzbietu, klatki piersiowej i ramion – nasz wysiłek staje się ogólnorozwojowy i znacznie bardziej ergonomiczny, zwłaszcza przy stromych podejściach i zejściach.  Dodatkowo chodzenie z kijami umożliwia utrzymanie równowagi i poczucie bezpieczeństwa ze względu na zwiększenie ilości punktów podparcia, zwłaszcza na śliskim podłożu: błocie, lodzie, mokrych kamieniach. Zmniejsza się w ten sposób ryzyko upadku i pojawienia się kontuzji.

WYBIERAMY ODPOWIEDNIE KIJE

DŁUGOŚĆ I WAGA

Kije powinny być lekkie, przy zachowaniu odpowiedniej trwałości. Najpopularniejsze na rynku są kije aluminiowe i karbonowe. Kije aluminiowe są nieznacznie cięższe od karbonowych – warto mieć to na względzie podczas zakupu. Kupujemy kije teleskopowe – czyli składane (max 2-3 segmentowe – im mniej segmentów tym kij bardziej stabilny) w ten sposób są one łatwiejsze w transporcie i umożliwiają regulację długości na trasie – jednak przede wszystkim powinny gwarantować bezpieczeństwo na szlaku, muszą zatem wytrzymać dodatkowe obciążenia, dlatego przed kupnem zawsze rozłóżmy, zablokujmy kije i oprzyjmy się na nich całym ciężarem ciała – jeżeli zaczną się składać, nie warto poświęcać im uwagi. W trwałości kija znaczenie ma również średnica segmentów - im większa średnica tym bardziej wytrzymałe powinny być (polecamy 12/14/16 mm). Kije dopasowujemy do wzrostu cała i terenu po którym się poruszamy. Ich długość powinna być tak wyregulowana, że gdy trzymamy w ręku kij prostopadle do gruntu, nasze ramię i przedramię powinny tworzyć w łokciu kąt prosty. Podczas zejścia po stromym zboczu ta długość się skraca dla zachowania tej zasady.

UCHWYT I PĘTLA

Każdy kij trekkingowy wyposażony jest w specjalnie wyprofilowaną rękojeść (uchwyt) dostosowany do stałego jej trzymania oraz pasek (pętlę) która umożliwia stabilizację  chwytu i przeniesienie części obciążenia z dłoni na nadgarstek. Uchwyt powinien być wykonany z drewna korkowego lub pianki antypoślizgowej – które zapewnią dłoni przyczepność, nawet gdy będzie mokra od deszczu lub spocona. Zdecydowanie odradzamy plastikowe uchwyty - po kilku godzinach używania spowodują otarcia, pęcherze i łatwo wyślizgną się z dłoni. Najlepsze, dostępne na rynku modele mają rączkę pochyloną do przodu o 12 do 15 stopni w stosunku do osi kijków, taki manewr niweluje zmęczenie stawów nadgarstka po wielogodzinnej wędrówce.  Pętla powinna mieć możliwość regulacji bez konieczności zdejmowania rękawiczek. Zdecydowanie tańsze modele mają nylonową pętlę, wybierajmy więc modele z szeroką i miękką taśmą, którą można zdjąć i przeprać.

ANTI SHOCK

Na rynku dostępnych jest coraz więcej modeli wyposażonych w system amortyzacji dłoni i nadgarstków przed wstrząsami i pochłaniania drgań, czyli anti shock (nadają się na  wędrówkę po betonie i gołych skałach). Zdania specjalistów w kwestii niezbędności amortyzacji są podzielone. Jest to udogodnienie, ale warto kupić model w którym funkcję anti shock można wyłączyć w zależności od ukształtowania terenu po którym się poruszamy.  

DODATKOWE AKCESORIA I ELEMENTY WYMIENNE

Talerzyki – są to obręcze zakładane powyżej grota. Świetnie sprawdzają się zimą- zapobiegają zapadaniu się kijów na śniegu, na rynku dostępne są tez talerzyki na lato (mniejsze) – świetne na wędrówki po grząskim gruncie.

Groty – polecamy groty widiowe – to stop kilku metali – obecnie jeden z najtrwalszych stopów.

Wymienne segmenty  - najczęściej łamią się dolne segmenty kijów, miejmy na uwadze, że taka sytuacja może się wydarzyć i zajdzie konieczność wymiany tego elementu.