Dla wytrawnych turystów górskich, którzy przedeptali niejeden szlak odpowiedź wydaje się oczywista. Osoby, które rozpoczynają swoją przygodę na Beskidzkich (i nie tylko!) szlakach powinny wiedzieć, że kije trekkingowe to doskonała profilaktyka kontuzji stawów a także dolegliwości na przeciążeń kręgosłupa. Podpowiemy jak wybrać najlepsze kije i dlaczego warto w nie inwestować.
DLACZEGO TO TAKIE WAŻNE?
Kije trekkingowe umożliwiają odciążenie stawów kolanowych i skokowych podczas wędrówki. Gdy idziemy z plecakiem wypchanym po brzegi ciężar naszego ciała i masa plecaka działa w sposób osiowy i w ten sposób każdy krok wywołuje nacisk na kolana, stawy biodrowe i kręgosłup. Jeżeli jednak oprzemy się na kijkach, przeniesiemy część obciążenia z nóg na ręce (w ten sposób symulujemy krok czterokończynowy). Nie będą nas bolały kolana, za to poczujemy mięśnie grzbietu, klatki piersiowej i ramion – nasz wysiłek staje się ogólnorozwojowy i znacznie bardziej ergonomiczny, zwłaszcza przy stromych podejściach i zejściach. Dodatkowo chodzenie z kijami umożliwia utrzymanie równowagi i poczucie bezpieczeństwa ze względu na zwiększenie ilości punktów podparcia, zwłaszcza na śliskim podłożu: błocie, lodzie, mokrych kamieniach. Zmniejsza się w ten sposób ryzyko upadku i pojawienia się kontuzji.
WYBIERAMY ODPOWIEDNIE KIJE
DŁUGOŚĆ I WAGA
Kije powinny być lekkie, przy zachowaniu odpowiedniej trwałości. Najpopularniejsze na rynku są kije aluminiowe i karbonowe. Kije aluminiowe są nieznacznie cięższe od karbonowych – warto mieć to na względzie podczas zakupu. Kupujemy kije teleskopowe – czyli składane (max 2-3 segmentowe – im mniej segmentów tym kij bardziej stabilny) w ten sposób są one łatwiejsze w transporcie i umożliwiają regulację długości na trasie – jednak przede wszystkim powinny gwarantować bezpieczeństwo na szlaku, muszą zatem wytrzymać dodatkowe obciążenia, dlatego przed kupnem zawsze rozłóżmy, zablokujmy kije i oprzyjmy się na nich całym ciężarem ciała – jeżeli zaczną się składać, nie warto poświęcać im uwagi. W trwałości kija znaczenie ma również średnica segmentów - im większa średnica tym bardziej wytrzymałe powinny być (polecamy 12/14/16 mm). Kije dopasowujemy do wzrostu cała i terenu po którym się poruszamy. Ich długość powinna być tak wyregulowana, że gdy trzymamy w ręku kij prostopadle do gruntu, nasze ramię i przedramię powinny tworzyć w łokciu kąt prosty. Podczas zejścia po stromym zboczu ta długość się skraca dla zachowania tej zasady.
UCHWYT I PĘTLA
Każdy kij trekkingowy wyposażony jest w specjalnie wyprofilowaną rękojeść (uchwyt) dostosowany do stałego jej trzymania oraz pasek (pętlę) która umożliwia stabilizację chwytu i przeniesienie części obciążenia z dłoni na nadgarstek. Uchwyt powinien być wykonany z drewna korkowego lub pianki antypoślizgowej – które zapewnią dłoni przyczepność, nawet gdy będzie mokra od deszczu lub spocona. Zdecydowanie odradzamy plastikowe uchwyty - po kilku godzinach używania spowodują otarcia, pęcherze i łatwo wyślizgną się z dłoni. Najlepsze, dostępne na rynku modele mają rączkę pochyloną do przodu o 12 do 15 stopni w stosunku do osi kijków, taki manewr niweluje zmęczenie stawów nadgarstka po wielogodzinnej wędrówce. Pętla powinna mieć możliwość regulacji bez konieczności zdejmowania rękawiczek. Zdecydowanie tańsze modele mają nylonową pętlę, wybierajmy więc modele z szeroką i miękką taśmą, którą można zdjąć i przeprać.
ANTI SHOCK
Na rynku dostępnych jest coraz więcej modeli wyposażonych w system amortyzacji dłoni i nadgarstków przed wstrząsami i pochłaniania drgań, czyli anti shock (nadają się na wędrówkę po betonie i gołych skałach). Zdania specjalistów w kwestii niezbędności amortyzacji są podzielone. Jest to udogodnienie, ale warto kupić model w którym funkcję anti shock można wyłączyć w zależności od ukształtowania terenu po którym się poruszamy.
DODATKOWE AKCESORIA I ELEMENTY WYMIENNE
Talerzyki – są to obręcze zakładane powyżej grota. Świetnie sprawdzają się zimą- zapobiegają zapadaniu się kijów na śniegu, na rynku dostępne są tez talerzyki na lato (mniejsze) – świetne na wędrówki po grząskim gruncie.
Groty – polecamy groty widiowe – to stop kilku metali – obecnie jeden z najtrwalszych stopów.
Wymienne segmenty - najczęściej łamią się dolne segmenty kijów, miejmy na uwadze, że taka sytuacja może się wydarzyć i zajdzie konieczność wymiany tego elementu.
Witaj w Turystyczno - jest to portal skierowany do ludzi zarówno których pasją jest przygoda i turystyka, jak i tych którzy jeszcze tego nie odkryli w sobie. W kilku prostych krokach chcielibyśmy się Ci przedstawić. Poświęć chwilę i odkryj krótki opis tego co przygotowaliśmy dla Ciebie.
Turystyczno to społeczność którą tworzą wszyscy użytkownicy. To oni są dla nas najważniejsi i stanowią motywację naszej pracy. Nie czekaj dołącz do nas.
Masz pasję którą chcesz się podzielić? Zrób to za pomocą tablicy aktywności oraz wyrażaniu swoich opinii.
Szukasz ludzi na wyprawę? Umożliwimy Ci zebranie grupy i przeżycie wspanialej przygody.
Turystyczno pozwoli Ci wyszukać, przeglądać a następnie zebrać wszystkie interesujące Cię miejsca. Opcja mapy oraz wyszukiwarki ułatwi Ci dotarcie do obiektów. Górny pasek menu zawiera informacje o górach, miejscowościach oraz wyróżnianych przez Was obiektach.
W celu ułatwienia Ci wyszukiwania wystarczy ze udasz się do mapy wbijasz pineskę, określasz promień i typy obiektów. Możesz również w wyszukiwarce wpisać frazę bądź skorzystać z zaawansowanych opcji.
Zebrane wyniki zgromadź w plecaku, następnie stwórz z nich wspaniałe wycieczki, bądź dodaj obiekty bezpośrednio do wycieczki.
Wyszukałeś i zebrałeś swoje miejsca - co teraz? Możesz zbudować z nich wycieczkę. Jeżeli nie masz jeszcze, odaj nową w swoim profilu bądź bezpośrednio w "kreatorze wycieczki".
Stworzyłeś idealną wycieczkę, bądź znalazłeś taką w naszej wyszukiwarce? Załóż grupę i ruszaj ze znajomymi. Ustal datę startu i końca, zaproś znajomych i czekaj aż inne osoby się dopiszą. Użytkownicy mają możliwość wypowiadania się i kmunikowania wewnątrz grupy.