Beskid Śląski, Żywiecki, Mały i Makowski tworzą razem jeden z najbardziej urokliwych zakątków Beskidów Zachodnich. Wspólnie zajmują powierzchnię ponad 3 tyś km2 i od 2000 roku zrzesza je tzw. EUROREGION BESKIDY. Cały obszar znajduje się na styku dwóch województw – śląskiego i małopolskiego. To tutaj znajdują się malownicze miasta: Bielsko Biała, Żywiec, Pszczyna, Sucha Beskidzka oraz Szczyrk. Duże i przedsiębiorcze miasta zatopione są w pejzażu niczym nieskalanej górskiej natury, łagodnych grzbietów górskich pokrytych bujnymi lasami, rwących i czystych rzek (źródła Wisły, Soły, Koszarawy), malowniczych jezior i zbiorników wodnych (Jezioro Żywieckie, Międzybrodzkie, Goczałkowickie) tworzy turystyczną mieszankę przyciągającą rzesze turystów.

WZDŁUŻ I WSZERZ

Zdecydowanie najczęściej w Beskidy przybywają miłośnicy górskich wędrówek – pieszych i rowerowych a także konnych. Bogata sieć dobrze oznakowanych szlaków przez tereny Parku Narodowego i licznych Rezerwatów oraz bogate zaplecze noclegowe to duży atut regionu. Tutaj zbiegają się dwa dalekobieżne szlaki: Główny Szlak Beskidzki oraz Mały Szlak Beskidzki a także Trans beskidzki Szlak Konny. Trasy są niezwykle zróżnicowane pod względem trudności (wspomnieć należy wyjątkową Perć Akademików – z elementami wspinaczki wysokogórskiej). Szczyty Babiej Góry – Królowej Gór, Pilska i Skrzycznego znane są ze swych zapierających dech widoków. Na pragnących zażyć rowerowej przygody czeka trasa Szlaku Bursztynowego i ścieżki rowerowe międzymiastowe.

SPORTY WODNE

Odwiedzający Beskidy na długo zapamiętają żeglarskie przygody z nad Jeziora Żywieckie oraz Międzybrodzkiego – te dają również możliwość plażowania, pływania, nurkowania uprawiania surfingu lub kitesurfingu. Bogata infrastruktura Tresnej, Międzybrodzia, Zarzecza umożliwi długoterminowy wypoczynek. Dla amatorów kajakarstwa polecamy Ośrodki Wodne w Suszcu i Zbiornik Łącki. Największy zbiornik wodny – Jezioro Goczałkowickie przyciągnie pragnących spokojnego wypoczynku a lubiącym odrobine zabawy zapewni rozrywkę Aquapark Leśna.

BIAŁE SZALEŃSTWO

Dostępność gór i wyjątkowy klimat sprawiły, rozwinęły się także sporty zimowe z narciarstwem na czele. Stolicą sportów zimowych stał się Szczyrk. W Beskidach funkcjonuje ponad 200 km tras dla narciarzy biegowych i około 150 wyciągów dla narciarzy zjazdowych. Szczyrk dysponuje czterema skoczniami, torem saneczkowym, trasy przygotowane są zarówno dla narciarzy jak i snowboardzistów. Sezon zimowy najszybciej rozpoczyna się na Pilsku a także w Przyłękowie, Zwardoniu i Rycerce i na Żarze w Żywcu. Na nartach można pojeździć również na terenie Bielska – Białej na Szyndzielni i Klimczoku. W Bielsku corocznie działa Lodowisko a na Żywiecczyźnie popularne są kuligi połączone z ogniskiem w lesie i prawdziwą wojną na śnieżki.

EXTREME

Spragnieni mocnych wrażeń wybierają lotniarstwo i paralotniarstwo a także szybowce na górze Żar i w Bielsku – Aleksandrowicach. Ceniącym wspinaczkę najbardziej znane są skałki na Kobylej, Malinowskiej Skale, a także kompleks Zaczyska. Grotołazi zwiedzają miejscowe jaskinie: Chłodna (aż 117 m wędrówki), Grotę Komonieckiego, Jaskinię Wickiego lub Czarne Działy. Dla odważnych dostępny jest paintball, parki linowe, offroad i quady.

PRAWDZIWY STANDARD

Oprócz warunków naturalnych na wysoki poziom ofert turystycznej wpływa bogata infrastruktura rekreacyjna: baseny z saunami, boiska, stadiony i korty, hale. Nie brak również atrakcji o charakterze kulturalny i sportowym. Turyści ponad wszystko cenią sobie gościnność mieszkańców, miejscowy folklor i tradycyjną kuchnię.