Co roku przybywa miłośników narciarstwa, aby pierwszy sezon na stoku przyniósł ze sobą tylko pozytywne wrażenia należy skupić się na przygotowaniach kondycyjnych i wyborze dopasowanego sprzętu, ponieważ narciarstwo jest jednym ze sportów, którego nie można uprawiać nie posiadając odpowiedniego sprzętu. Jego jakość i dopasowanie do preferencji narciarza ma duży wpływ na komfort jak i na bezpieczeństwo jazdy. Podpowiadamy na co należy zwrócić uwagę przy wyborze.

Najczęściej w dobrych sklepach sportowych znajduje się sprzedawca odpowiednio przygotowany do udzielenia fachowej porady i pomocy w doborze najwłaściwszego sprzętu. Niemniej, warto poprosić o radę swojego instruktora narciarstwa. Pozostaje pytanie: kupujemy sprzęt w całości czy wypożyczamy -   jedna i druga forma ma swoje zalety. Niewątpliwie narty, kije i snowboard można wypożyczyć i o ile nie jeździmy na narty często jest to o wiele bardziej opłacalne. Natomiast niezbędne jest kupienie części sprzętu nowego - buty, kombinezon, rękawice i kask.

Narty

Długość nart dobieramy uwzględniając trzy podstawowe parametry czyli: wzrost, wagę i umiejętności narciarskie. Dla początkujących są o wiele mniej wymagające - są to miękkie, elastyczne narty na których łatwiej się manewruje.

Długość nart nie może przekraczać wzrostu narciarza – początkujący  powinien zastosowań wzór:

długość nart = wzrost użytkownika – 10 (ew.15) cm

Warto dodać,  ze zbyt długie narty są mniej skrętne i przez to trudniejsze w prowadzeniu.

Buty i wiązania narciarskie

Podstawą jest wygoda, buty narciarskie musza być wygodne lecz nie mogą być luźne – w za dużych butach sterowanie nartami może być utrudnione. Dobrze dobrany but narciarski musi trzymać stopę, bo tylko wtedy zminimalizujemy ryzyko kontuzji stawu skokowego bo zbyt duży but słabo utrzymuje kostkę.  Ważnym parametrem jest sztywność buta czyli tak zwany flex. Początkujący narciarze powinni używać bardziej miękkich. Skala zaczyna się mniej więcej od 30 (dla dzieci) do 150 (dla zawodowców).

Natomiast wiązania odpowiadają przede wszystkim za bezpieczeństwo narciarza. Siłę wypięcia ustawia się proporcjonalnie do swojej wagi i stylu jazdy. Rozpoczynając swoją przygodę z nartami najlepiej wyregulować wiązania w serwisie.

 

Kijki

Wybieramy tylko kije lekkie i sprężyste a jednocześnie wytrzymałe. Długość kijów określa się trzymając kije za uchwyty prostopadle do podłogi - wówczas kąt między ramieniem a przedramieniem powinien być prosty.

Ubiór

Model i rozmiar kombinezonu nie powinien krępować ruchów. Ponieważ na bartach zmagamy się z nieprzyjaznymi warunkami atmosferycznymi kombinezon powinien być na tyle luźny by móc założyć kilka warstw odzieży. Warto wyposażyć się także w bardzo popularną bieliznę termoaktywną, która poprawi komfort cieplny, zapewniając odpowiednią wentylację. Trzeba pamiętać o założeniu rękawiczek utrzymujących ciepło i chroniących przed otarciami.

Gogle

Zapewniają ochronę przed pędem powietrza i odpryskami śniegu i lodu. Poprawiają widoczność (dziś większość gogli jest  wyposażona w powłoki antyparujące) i chronią nasz wzrok przed szkodliwymi promieniami UV (zimą UV są bardzo intensywne, dodatkowo wszędzie dookoła jest biały śnieg, który doskonale je odbija, do tego dochodzi wiatr i opady śniegu. Wszystko to powoduje poważne ryzyko uszkodzenia wzroku i aby się przed tym zabezpieczyć, należy bezwzględnie jeździć w goglach z dobrym filtrem UV). Markowe egzemplarze mogą mają szkła poprawiające kontury, co wpływa znacząco na polepszenie widoczności.

Kask

Jest coraz popularniejszy na stokach. Obecnie w krajach alpejskich i w Polsce bezwzględnie należy zakładać kask na narty dzieciom do lat 15. Zdaniem redakcji obowiązek ten powinien dotyczyć wszystkich użytkowników stoku, gdyż upadek na oblodzonym stoku, zderzenie z innym narciarzem czy z drzewem  kończą się poważnymi obrażeniami.