Nie tylko właściwie przygotowana kondycja fizyczna, dobrze dopasowany sprzęt ale również odpowiednia odzież sportowa zagwarantuje nam komfort na stoku a także poczucie bezpieczeństwa i wygodę jazdy. Aby dobrze wybrać ubrania zastosuj przy wyborze weryfikator w postaci kilku poniższych zasad:

 

 

Pogoda w górach jest nieprzewidywalna – zawsze zadbaj o swój komfort termiczny

Na stoku najczęściej nie mamy warunków, aby zmienić, zdjąć, przebrać lub przynajmniej wysuszyć ciuchy i dlatego powinniśmy ubierać się tak, aby zawsze mieć właściwy komfort termiczny, niezależnie od zmieniającej się aury. Absolutnym niezbędnikiem jest bielizna termoaktywna – utrzymuje stałą temperaturę naszego ciała a także nawet po największym przepoceniu nasza skóra pozostanie całkowicie sucha - wilgotny pot z jej powierzchni zostaje natychmiast wchłonięty przez bieliznę i usunięty na zewnątrz.

 

Myśl praktycznie

Nawet moda na stok ulega wahaniom sezonowym – zmieniają się fasony, kolory dominujące i wzory – bądź ponad to - ubranie na stok ma być przede wszystkim funkcjonalne i wygodne, a w drugiej kolejności w ulubionym kolorze i fasonie. Wyszukuj ubiory lekkie, szyte z nowoczesnych, wytrzymałych i świetnie oddychających materiałów (Symathex, Gore-Tex) – struktura tego materiału sprawdza się i utrzymuje stałą temperaturę ciała w skrajnie niskich i dodatnich temperaturach.

 

Analizuj metkę – szukaj sprawdzonych marek

Sprawdzone marki są gwarancją wygody i odpowiednego komfortu przez lata stosowania. Na metce powiinniśmy znaleźć nazwy Gore-Tex (to nie nazwa marki ale znak towarowy technologii produkcji tkaniny wodno- i wiatroodpornej, a jednocześnie "oddychającej", którą stosuje się w  kurtkach, spodniach, butach. Tkaniny gore-texowe chronią ciało przed deszczem i wiatrem, a jednocześnie umożliwiają wydajne odprowadzanie potu z ciała na zewnątrz) podobnie z nazwą membrany Sympathex, PowerTech – taki skład na metce daje gwarancję trwałości na lata.  Niestety odzież na narty nie należy do najtańszych, kompletuj ubiór stopniowo, sukcesywnie przed sezonem i tylko znanych marek (Rossignol, Colmar, The North Face, Moncler, Campus, Bogner).

 

Unikaj tkanin naturalnych

Na stok nie wolna zakładać ubrań na bazie tkanin naturalnych (tak polecanych w innych sytuacjach!) i odzieży bawełnianej (dżinsy, bluzy, itp.) bezpośrednio na gołą skórę. Takie materiały pochłaniają  i śnieg prowadząc do utraty naturalnego ciepła i wyziębienia organizmu. Po kilkunastu minutach  takie ubranie staje się sztywne i lodowate, pokryte śniegiem i może prowadzić do odmrożeń. Z  tego samego powodu na przykład wełniane lub akrylowe skarpety sportowe są lepsze niż bawełniane.Unikaj tkanin naturalnych.

 

Unikaj tego co uniwersalne

Jeżeli myślisz narciarstwie – strój narciarski powinien być dopasowany do linii ciała. Jeżeli wybierasz snowboard – decydujesz się na luz bez skrępowania ruchów ciała, kurtka powinna być szeroka i odrobinę za duża. Jeżeli cierpisz na dolegliwości nerek – wybierz kombinezon lub dłuższą kurtkę.