Na wstępie

Od dzisiaj zaczynamy serię artykułów poświęconą fotografii górskiej – i nie tylko :). Pierwszy tekst będzie co prawda dotyczył gotowych już zdjęć z waszych wycieczek, z minimalną korektą, ale dla kogoś kto chce wysłać więcej niż 2 zdjęcia do znajomego e-mailem czy umieścić na portalu – przykładowo http://turystyczno.pl ta wiedza na pewno się przyda. Tutaj w całości poświęcę się darmowemu dla prywatnego użytkownika programowi IrfanView który można pobrać ze strony http://www.irfanview.com/. Takich programów jest oczywiście więcej, jednak na początek ten będzie doskonały.

Przygotowanie programu

Pobieramy program na nasz dysk – najlepiej korzystając z oficjalnej strony http://www.irfanview.com/ jest ona po angielsku, ale nie musimy tam robić wielu rzeczy. Z menu po lewej stronie wybieramy przycisk „download”. Na stronie pojawia się nam lista serwerów do pobrania. Skorzystałem z TechSpot. Pobieramy „Download IrfanView” oraz „Download IrfanView Plugins”. Oba linki przenoszą nas na stronę TechSpot gdzie po prostu klikamy niebieski przycisk „Download”. Artykuł pisany 15 stycznia 2015 r. mogą wyniknąć pewne zmiany w serwerach i pobieraniu, co proszę wziąć pod uwagę.

Dla tych fotografów górskich co nie lubią, lub nie znają angielskiego na głównej stronie programu wybieramy poniżej „Downloads” „IrfanView languages” i tam wybieramy „Polski” i klikamy link „Installer”. Oczywiście można wybrać jakikolwiek inny znany nam język.

Instalacja programu przebiega standardowo – najpierw instalujemy plik iviewXYZ_setup.exe gdzie XYZ to aktualna wersja programu, następnie IrfanView-pluginsXYZ, a na końcu IrfanView-lang-polski.exe Jedynie podczas instalacji pierwszej części zostaniemy zapytani jakie pliki używać z programem IrfanView – możemy kliknąć „Images Only” Dzięki temu wszystkie pliki zdjęciowe będziemy oglądali w szybkiej i wygodnej przeglądarce IrfanView.

Spolszczenie – po zainstalowaniu ostatniego z plików uruchamiamy program (jeżeli zaznaczyliśmy synchronizację ze zdjęciami, wystarczy otworzyć jakiekolwiek zdjęcie z komputera), z górnego menu wybieramy „Options” następnie drugie z góry „Change language” otworzy się nam okienko gdzie wybieramy w polu po prawej „Polski.dll” i z lewej klikamy „OK”

Program przygotowany :)

Przeglądanie zdjęć

Fotografia nie polega tylko na robieniu zdjęć, ale także na ich przeglądaniu. Jeżeli ustawiliśmy program jako domyślny do otwierania plików graficznych wystarczy otworzyć zdjęcie jak wcześniej, z tym że zamiast standardowej przeglądarki systemowej uruchomi się IrfanView. Aby otworzyć zdjęcie na pełnym ekranie wystarczy na klawiaturze kliknąć „Enter”, nawigacja dalej/z powrotem to strzałki na klawiaturze lub prawy/lewy przycisk myszy. Klikając ESC wychodzimy z pokazu zdjęć na pełnym ekranie.

Jeżeli nie wybraliśmy aby IrfanView stał się standardową przeglądarką wystarczy na zdjęciu kliknąć prawym przyciskiem myszy i wybrać „otwórz za pomocą” i tutaj „IrfanView”

Bardzo proszę dajcie znać na forum w wątku „Darmowe Przeglądarki zdjęć” czy wszystko zrozumiałe, ewentualnie co poprawić.