Wstęp

Fotografia górska to nie tylko 1 zdjęcie z wycieczki, często wiele, które chcemy potem umieścić w internecie. Potrzebujemy je zmniejszyć (przeskalować) oraz dodać na nich nasze logo lub po prostu jakiś napis. Służy do tego przetwarzanie wsadowe – czyli masowa obróbka zdjęć w taki sam sposób. Zainstalowany program IrfanView jest do tego idealny. Instrukcja instalacji w poprzednim artykule.

Masowa zmiana zdjęć

Wystarczy, że otworzymy jakieś zdjęcie z katalogu, u mnie będzie to katalog „14-12-13 Wielka Racza wschód słońca”. Zdjęcie otworzy się w przeglądarce. Oglądając zdjęcie wystarczy kliknąć na klawiaturze literkę „B” lub wejść w „Plik” → „Przetwarzanie wsadowe”

Ukaże się nam „Magiczny” boks, jednak jest to wszystko bardzo proste w obsłudze, a tak naprawdę ustawia się to głównie 1 raz. Nasze przetwarzanie ma dotyczyć zmniejszenia wszystkich zdjęć z katalogu, zmiany ich nazwy oraz dodanie podpisu, lub logo na każdym zdjęciu. Patrząc od góry wybieramy „Wsadowa KONWERSJA ze zmianą nazw plików”, poniżej wybieramy format wyjściowy (standardowo JPG i taki zostawimy) obok klikamy w „Opcje” i tak naprawdę zmienić możemy tylko suwakiem w prawo lub lewo – ja ustawiam między 75 a 85 procent – im mniejsza wartość tym mniej zajmuje na dysku zdjęcie.

Dalej zaznaczamy „użyj opcji zaawansowanych” (każdy fotograf, powinien przynajmniej raz spróbować) i obok „Opcje zaawansowane” gdzie otworzy się nam najważniejsze okno, otwierane tak naprawdę bardzo rzadko. „Zastosuj do wszystkich obrazów”. Tutaj wybieramy tylko to co nas interesuje:

- Kadrowanie – jeżeli potrzebujemy możemy kadrować, jednak dla wielu zdjęć nie koniecznie będzie nam to potrzebne
- Zmiana rozmiaru – zaznaczamy i wybieramy opcje „Nowy Rozmiar” – ustaw dłuższy bok na [ xyz ] i obok standardowo zaznaczamy „pikseli”. xyz najczęściej do internetu ustawiam na 1300.
- Zmiana głębi koloru – nie dotyczy nas przy tych zdjęciach
- Inne Opcje – tutaj możemy zmienić wiele rzeczy, ale standardowo pozostawiamy puste. Warto jednak zająć się opcją „Zwiększ ostrość” i poeksperymentować – w okolicach 20 może pojawić się poprawa obrazu. To samo tyczy się „Kontrastu” oraz „Nasycenia” - jednak warto sprawdzić różne wartości.
- Różne – okno gdzie dodamy nasze logo i/lub tekst
- Nakładaj tekst – klikamy „Ustawienia”. Tutaj wybieramy najpierw gdzie chcemy mieć tekst – centrum, prawy górny itd. następnie współrzędne – jak daleko ma być odsunięty tekst od krawędzi obrazu (x w poziomie, y w pionie), następnie szerokość i wysokość – eksperymentalnie dla każdego tekstu. Poniżej piszemy nasz tekst „fot. turystyczno.pl”, wybieramy kolor itd. i klikamy ok.
- Nałóż obraz / znak wodny – klikamy „Ustawienia”. Oczywiście obraz musi być wcześniej przygotowany. Jest to prostsze od dodawania tekstu – wystarczy wybrać gdzie ma być obraz, wybrać jego odsunięcie (x i y) od krawędzi i jego przezroczystość (na każdym zdjęciu wygląda to inaczej – warto eksperymentować) i klikamy „OK”

Już z powrotem w oknie „przetwarzanie wsadowe” mamy opcje „wzorzec nazwy”. Możemy po prostu nazwać nasze zdjęcia starą nazwą $N – ale to nam nic nie daje, więc dodamy sobie oznaczenie, że są to zdjęcia „małe” m-$N. Możemy także wszystkim nadać nowe nazwy wschod-slonca-wielka-racza-### Każde z tych zdjęć będzie miało nazwę z numerem „wschod-slonca-wielka-racza-001” i kolejno.

Katalog docelowy – to po prostu miejsce gdzie mają pojawić się nowe zdjęcia

Ostatnie 2 zadania to wybranie zdjęć do edycji – możemy kliknąć w zdjęcie na liście u góry i „dodaj” lub po prostu „dodaj wszystkie”

Na sam koniec klikamy w lewym dolnym rogu „Start”, pojawia się nam okno, z informacjami co aktualnie się dzieje, na koniec dostajemy informację, że zostało zakończone – i gotowe :)

Bardzo proszę dajcie znać na forum w wątku „Darmowe Przeglądarki zdjęć” czy wszystko zrozumiałe, ewentualnie co poprawić.