Karolina Mojeścik

W niedzielę dobiegł końca 52. Tydzień Kultury Beskidzkiej (TKB) – największy w Polsce i jeden z największych na świecie festiwali folklorystycznych.

TKB, to prezentacje folkloru ludowego z wielu państw na różnych kontynentach; tysiące tancerzy, śpiewaków i muzyków, ponad 50 kilkugodzinnych wieczornych koncertów na dużych plenerowych estradach, odbywających się równocześnie w kilku miejscowościach przez kolejnych 9 dni.

W tym roku mieliśmy okazję zobaczyć 71 polskich zespołów, 20 kapel, 21 grup śpiewaczych, 15 instrumentalistów, 21 śpiewaków, 2 multiinstrumentalistów, 1 mistrza instrumentalistę, 3 mistrzów śpiewaków oraz zespoły zagraniczne z krajów takich jak Brazylia, Bułgaria, Czechy, Egipt, Francja, Indie, Izrael, Macedonia, Meksyk, Niemcy, Nowa Zelandia, Serbia, Słowacja, Tajwan, Turcja, Ukraina.

TKB, to swoiste święto folkloru, które aktywnie wpływa na codzienność całego tygodnia, w którym się odbywa. Rokrocznie na swoich wielu koncertach gromadzi rzesze osób. Głównym celem spotkań jest kultywowanie i upowszechnianie bogactwa kultury ludowej grup etnicznych. W tym roku prezentacje odbywały się w dniach od 25 lipca do 2 sierpnia na estradach w Żywcu, Wiśle, Szczyrku, Makowie Podhalańskim, Oświęcimiu, Istebnej, Ujsołach, Jabłonkowie oraz w Bielsku-Białej.

Od 1970 roku w ramach TKB organizowany jest Festiwal Folkloru Górali Polskich; największe spotkanie polskich górali; zespołów, kapel, śpiewaków, instrumentalistów, twórców sztuki ludowej, specjalistów folklorystów oraz zakochanej w tym folklorze publiczności ( w tym roku 46-ty raz ) oraz Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne w Wiśle ( w tym roku 26-ty raz ). Ponadto odbywają się też Gorolski święto w Jabłonkowie, Festyn Istebniański w Istebnej oraz Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach.

Wiemy już, że w tym roku Grand Prix 26. Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych zdobył serbski zespół SVETI SAVA z Kacia.

Część zespołów uczestniczy w dwóch imprezach konkursowych: Festiwalu Folkloru Górali Polskich i Międzynarodowych Spotkaniach Folklorystycznych w Żywcu.

W ramach TKB odbywa się wiele imprez towarzyszących, takich jak przedpołudniowe koncerty kapel, uliczne korowody, wystawy, kiermasze, konkurs fotograficzny i Targi Sztuki Ludowej w Żywcu.


Organizatorami TKB są: Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, samorządy Wisły, Szczyrku, Żywca, Makowa Podhalańskiego, Oświęcimia, Istebnej i Ujsół oraz Koło Miejscowe PZKO w Jabłonkowie.