Tekst i zdjęcia: MMaciejowski
Co roku, na przełomie stycznia i lutego na terenie Żywiecczyzny, ma miejsce jedna z bardziej interesujących imprez karnawałowych. To nasycone symboliką widowisko jest ewenementem na skalę światową, niestety ciągle mało znane większej publice naszego kraju.
Gody Żywieckie to cykl imprez organizowanych na przestrzeni 10 dni, z czego najbardziej efektownym momentem jest dzień plenerowy w Milówce. W jednym miejscu spotyka się wówczas nawet 800 uczestników przebranych w różne postacie i skupionych w grupy kolędnicze z okolicznych miejscowości. Milówka staje się wówczas stolicą hałasu i wulkanem barw.
Pomiędzy hukiem z batów, słychać śpiewy i melodie wygrywane na heligonkach czy skrzypcach. Od rana w malutkim, postmiejskim rynku kotłuje, spektakl się rozpoczyna - żywiecka comedia dell'arte.
Demoniczne harce zaczynają czarno-czerwone Diabły ze Śmiercią, obok ospale kroczy Niedźwiedź, a pośrodku żwawo podążają Konie z Cyganem na czele. W kącie Dziechciorz sumiennie reperuje dziurawe garnki, Żyd z Żydówką rozkłada swój kramik, a nieopodal niego roztańczone, psotliwe Macidule, wybiegają dokuczając przy tym napotkanym gapiom. Nagle muzyka ustaje. Konie padają martwe, a rozochocone Diabły dzielą łupy wraz ze Śmiercią. Rozlega się płacz i lament Macidul, Cyganki sięgają po zakazane praktyki magiczne, Pachołkowie natomiast bezsilnie próbują ocucić padłe zwierzęta. Wszystko po to, by przeciwstawić się śmierci. Mija chwila, a konie wstają i ponownie rzucając się w żwawy, energiczny taniec, symbolizując przy tym ponowne wskrzeszenie do życia uśpionej przyrody. W ciągu dnia scena ta, powtarza się wielokrotnie i nikt tak na prawdę nie jest w stanie powiedzieć kiedy przybrała taką formę i od jakiego czasu jest ona praktykowana na obszarze górnego dorzecza rzeki Soły.
Dla bardziej zainteresowanych tematyką, zapraszam do przeczytania innych artykułów o tej tematyce i obejrzenia fotorelacji. Poniżej kilka odnośników:
http://cyfrowaetnografia.pl/Content/2938/Strony+od+PSL_XLII_nr1-2-10_Fiderkiewicz.pdf
http://pl.wikipedia.org/wiki/Jukace
http://www.grojcowianie.org/index.php?option=com_content&view=article&id=500:noworoczne-budzenie-ycia&catid=13:zwyczajeobrzdy&Itemid=45
http://lipowaiokolice.blogspot.com/2015/02/46-zywieckie-gody.html
Witaj w Turystyczno - jest to portal skierowany do ludzi zarówno których pasją jest przygoda i turystyka, jak i tych którzy jeszcze tego nie odkryli w sobie. W kilku prostych krokach chcielibyśmy się Ci przedstawić. Poświęć chwilę i odkryj krótki opis tego co przygotowaliśmy dla Ciebie.
Turystyczno to społeczność którą tworzą wszyscy użytkownicy. To oni są dla nas najważniejsi i stanowią motywację naszej pracy. Nie czekaj dołącz do nas.
Masz pasję którą chcesz się podzielić? Zrób to za pomocą tablicy aktywności oraz wyrażaniu swoich opinii.
Szukasz ludzi na wyprawę? Umożliwimy Ci zebranie grupy i przeżycie wspanialej przygody.
Turystyczno pozwoli Ci wyszukać, przeglądać a następnie zebrać wszystkie interesujące Cię miejsca. Opcja mapy oraz wyszukiwarki ułatwi Ci dotarcie do obiektów. Górny pasek menu zawiera informacje o górach, miejscowościach oraz wyróżnianych przez Was obiektach.
W celu ułatwienia Ci wyszukiwania wystarczy ze udasz się do mapy wbijasz pineskę, określasz promień i typy obiektów. Możesz również w wyszukiwarce wpisać frazę bądź skorzystać z zaawansowanych opcji.
Zebrane wyniki zgromadź w plecaku, następnie stwórz z nich wspaniałe wycieczki, bądź dodaj obiekty bezpośrednio do wycieczki.
Wyszukałeś i zebrałeś swoje miejsca - co teraz? Możesz zbudować z nich wycieczkę. Jeżeli nie masz jeszcze, odaj nową w swoim profilu bądź bezpośrednio w "kreatorze wycieczki".
Stworzyłeś idealną wycieczkę, bądź znalazłeś taką w naszej wyszukiwarce? Załóż grupę i ruszaj ze znajomymi. Ustal datę startu i końca, zaproś znajomych i czekaj aż inne osoby się dopiszą. Użytkownicy mają możliwość wypowiadania się i kmunikowania wewnątrz grupy.