O górskich zagrożeniach pisaliśmy już wcześnie polecamy zajrzyj na stronę

http://turystyczno.pl/artykul/abc_turysty_562/zagrozenia_570.html . Na fali najświeższych doniesień na temat akcji ratunkowych w Beskidach pragniemy poruszyć temat zimowych zagrożeń na Beskidzkich szlakach – ku przestrodze.

Królowa Beskidów - masywny szczyt Babiej Góry przyciąga rzesze turystów spragnionych podbić najwyższą górę Beskidów. Turystyczno.pl tylko w tym roku kilkakrotnie przemierzało z kamerą, aparatami i całą ekipą członków portalu na szlakach prowadzących na szczyt (również nocą:). Pilsko - to z kolei drugi co do wielkości szczyt Beskidów, przyciąga pięknymi widokami i przystępną trasą ze stromym podejściem końcowym. Niemniej zima a górach jest bezwzględna - czasem uśmiecha się promieniami słońca skrzy się iskrami złota na białym, puszystym śniegu, odbija błękit na pokrytych lodowymi okowami szczytach a czasem wpada w złość potrafi rozpętać huragan, zmrozić atmosferę i oblodzić szlaki.

Przez lata Babia Góra i Pilsko stały się świadkiem ludzkich tragedii. Ludzie wychodzą zimą w góry, nie spodziewając się, że w wyższych partiach natkną się na nieprzetarte szlaki. Wędrówka wydłuża się, zaskakuje ich noc lub załamanie pogody, a w takich warunkach większość szybko traci orientację. Czasami – tak jak przytrafiło się to turystom już w tym roku na Babiej Górze – na oblodzonych szlakach łatwo o kontuzję lub nawet o upadek z dużej wysokości. Beskidy nie nalezą do gór wysokich, przez wielu uważane przez to za bezpieczne,  
nic bardziej mylnego – zdarzyły się tutaj wypadki śmiertelne.

Co więc należy robić aby nie doszło do tragedii ?

  1. Zawsze informuj dokładnie gdzie się wybierasz i którą trasą planujesz się tam dostać

  2. Zawsze zabieraj ze sobą GPS – w śniegu łatwo zgubić jeszcze nieprzetarty szlak, czasami znaki są zaspane lub zdewastowane i łatwo o dezorientację

  3. Ubierz się właściwie oraz zabierz odpowiednio przygotowany plecak (latarka, baterie, termos).

  4. Kontroluj przed wyjściem temperaturę, na kamerkach schronisk, podejrzyj pogodę, warunki na szlaku oraz zapowiadane porywy wiatru.

  5. GOPR to obecnie 440 ratowników – miej przy sobie nr kontaktowy  985 lub +48 601 100 300

Dlaczego powstał ten artykuł? 

5-7 stycznia 1906 Grupa narciarzy próbuje zdobyć Babią Górę. Pomimo niesprzyjających warunków atakują szczyt. Nocą cudem udaje im się uniknąć tragedii, trafiają do schroniska. 
14/15 lutego 1935  Podczas narciarskiego rajdu śmierć ponosi całą ekipa reprezentująca klub Sportowy „Beskid” Andrychów. Więcej na http://www.zs1wadowice.pl/artykuly/babiogorskatragedia.htm
14 kwietnia 1951  Aleksander Starzeński ginie w drodze z Diablaka do Markowych Szczawin, przyczyną wiatr, śnieg i wyczerpanie.
11 listopada 1979 Śmiertelny wypadek podczas zimowej wycieczki – Babia Góra
22 grudnia 1980 roku do Korbielowa przybywa grupa 16 osób ze szkoły mistrzostwa sportowego w Kaliszu. Młodzi, wysportowani ludzie – wśród nich Mistrz Polski juniorów w chodzie sportowym na 10 km, nastawienie na trening w górach. 27 grudnia wyruszają czerwonym szlakiem na Halę Miziową. Ryzykują, mimo niesprzyjających warunków, mając na sobie odzież nie przystosowaną do warunków ruszają na Pilsko. Zapadając się w śniegu zdobywają szczyt – decydują się na powrót. Ruszają niebieskim szlakiem i przechodzą na stronę Słowacką, gdzie zostają zawrócenie siłą w stronę Polskiego szczytu. Od tego momentu rozpoczyna się walka o życie na zaśnieżonych zboczach. Grupa gubi drogę, 13 osobą udaje się przeżyć – cudem ratują ich Słowacy. Na Pilsku pozostaje pamięć o uczestnikach tej wyprawy którzy nigdy z niej nie wrócili.
Wspomnienia trenera http://www.borowice.pl/pl/sportowcy.html
Warto z rozwagą podchodzić do każdego nawet najkrótszego wyjścia w góry. Historia pokazuje nam, że każdy z nas powinien czuć respekt przed górami. XXI wiek daje nam wiele możliwości do skorygowania naszych planów wyjścia: dokładne mapy pogodowe, możliwość sprawdzenia wiatru, pokrywy śnieżnej a nawet aktualnych warunków poprzez kamery internetowe. Pamiętaj, że góry będą zawsze – rezygnując z wyjścia w trudnych warunkach postępujesz rozważnie. Masz przed sobą wiele czasu aby zdobyć każdy szczyt.