Na trasie bezustannie zachowujemy czujność, zagrożenie może pojawić się zarówno ze strony człowieka, czynników pogodowych i ukształtowania terenu.

LUDZKA POKORA

Eksperci zgodnie twierdzą, że większość wypadków w górach spowodowana jest błędami ludzkimi. Zazwyczaj jest to złe przygotowanie kondycyjne do wyprawy, a także złe przygotowanie sprzętu, prowiantu, ubioru czy obuwia – polecamy artykuł PIESZO PRZEZ BESKIDY CZYLI JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO WYJŚCIA W GÓRY. Jeżeli nie posiadamy doświadczenia warto skorzystać z opieki przewodnika górskiego. Zawsze przed wyruszeniem na szlak należy powiadomić właściciela schroniska gdzie idziemy, jaką trasą i o której planowany jest powrót. W razie wypadku ułatwi to grupom ratowniczym wyruszenie na pomoc. Na trasę wyruszamy wcześnie rano i planujemy przejście tak, aby zejść ze szlaku przed zachodem słońca. Gdy trasa staje się coraz trudniejsza i ponad siły, a droga do pokonania przed nami długa - bezwzględnie zawracamy i kierujemy się nie ambicją tylko rozsądkiem.

SAMOPOCZUCIE A WYSOKOŚĆ

Powszechnie wiadomo, że wraz z wzrostem wysokości spada temperatura powietrza (na każde 100 m temperatura powietrza obniża się o 1 °C) i ciśnienie a zwiększa się prędkość wiatru. Siła wiatru powoduje, że temperatura odczuwalna jest znacznie niższa od wskazywanej. Nasz organizm w zależności od wieku, płci, przygotowania kondycyjnego potrzebuje czasu aby dostosować pracę do zmiany warunków. Chroń stopy, dłonie i głowę bo właśnie przez te części ciała ucieka najwięcej ciepła (przez głowę nawet 70% ciepła całego ciała). Nie siadaj na ziemi, kamieniach i innym podłożu. Zawsze podkładaj cos pod pośladki np. plecak. Jeśli u przemarzniętej osoby pojawią się dreszcze - taką osobę należy ogrzać, odsłonić przed wiatrem, podać ciepły napój (nigdy alkohol bo sprzyja ochładzaniu organizmu!) jeżeli masz przy sobie folię NRC okryj nią osobę wychłodzoną, wezwij pomoc i nie pozwól aby zasnęła.

RZEŹBA TERENU

Ściany, żleby, strome śnieżne zbocza przy braku odpowiednich umiejętności mogą okazać się niebezpieczne dla turystów, należy uważać na kontuzje i upadki. Dodatkowo, na górskich szlakach wyjątkowo niebezpieczne są spadające kamienie –  czasami samoistnie, niejednokrotnie na skutek zachowania turystów – gdy usłyszymy charakterystyczny hurkot spadających kamieni przylegnijmy do stoku i zasłońmy głowę plecakiem. Gdy nam zdarzy się potrącić kamień, krzyknijmy „uwaga kamień!" - do tych którzy znajdują się pod nami.

W przypadku oblodzenia nawierzchni lepiej zrezygnować z trasy – nigdy nie staramy się za wszelką cenę dotrzeć do celu. Niezbędne są solidne buty o podeszwie wibramowej i kije narciarskie, sprzęt specjalistyczny: raki i czekan, jednak sprzęt jednak to nie wszystko - trzeba posiadać doświadczenie w  posługiwaniu się nim.

Nawisy i lawiny śnieżne przy nachyleniu powyżej 25° stają się niebezpieczne – bez sprzętu i przygotowania nie wchodzi się na szlak. W zimie niezwykle zdradliwa jest tzw. szreń łamliwa - czyli twarda ale i krucha warstwa śniegu, która może spowodować zapadnięcie się pod grubą warstwę śniegu bez odpowiednich rakiet i nart.

 

ZMIENNA POGODA

 

W górach należy zwrócić uwagę na mocno wiejące wiatry, które utrudniają oddychanie i poruszanie się a także przyspieszają utratę ciepła, natomiast mgły i obfite deszcze utrudnianiają orientację – w przypadku ich pojawienia się najrozsądniejszym wyjściem jest zawrócenie ze szlaku. Podczas mgły nigdy nie schodź ze znakowanego szlaku. Jeśli nagle stracisz orientację w terenie i nie będziesz wiedział gdzie się znajdujesz - zawróć po swoich śladach do punktu charakterystycznego lub oznakowanego. Zawracamy również gdy zbliża się burza - gdy zobaczysz na niebie zbliżające się czarne chmury burzowe wyłącz od razu telefon komórkowy i czym prędzej  zejdź ze szczytu, grani, lub drogi która posiada metalowe zabezpieczenie. Pierwszymi przejawami zbliżających się piorunów są tzw. ciche wyładowania, charakteryzujące się cichym bzykaniem, suchym trzaskaniem, stawaniem włosów na głowie. Nigdy podczas burzy nie siadaj na gołej ziemi, wykorzystaj do tego plecak. Jeśli jesteś w grupie to najlepiej rozproszcie się. Najwięcej wypadków zdarza się w górach wysokich. Nie zapomnijmy jednak, że nasze polskie Sudety czy Bieszczady, szczególnie przy załamaniu pogody i niedoświadczeniu turysty, mogą stać się równie niebezpieczne.