Zimą polskie Beskidy są piękne, absolutnie niepowtarzalne – ośnieżone szczyty pełne majestatu i zasypane szlaki. Wyprawa w zimowe Beskidy może okazać się wspaniałą przygodą ale tylko dla dobrze przygotowanych turystów. Śnieg, mróz, wiatr, zasypane drogi, ograniczona widoczność i i zagrożenia lawinowe wywołują strach u niejednego miłośnika trekkingu. Dla zachowania bezpieczeństwa i pełni satysfakcji z górskiej wędrówki należy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt i ubiór.
Co na siebie założyć? Obowiązkowo ubieramy się warstwowo do tego w plecaku zawsze poświeć miejsce na suche zamienniki rękawic, czapki, polaru, które przebierasz podczas postoju. Najpierw bielizna termoaktywna. Która powinna błyskawicznie odprowadzać pot z powierzchni skóry, transportować ją na zewnątrz i odparowywać. Zadaniem bielizny termoaktywnej jest również utrzymanie optymalnej temperatury organizmu - ma zapobiegać wychłodzeniu poprzez zatrzymanie ciepła wytworzonego przez ciało. Zainwestuj w technologie: Polartec® Power Dry® czy Polartec® Power Stretch®. Na bieliznę zakładamy ciepły polar, najlepiej typ Polartec 200 (dobrze się sprawdza w Beskidach zwłaszcza podczas podejścia, kiedy ciało się podgrzewa) lub Polartec 300 (znacznie grubszy i cieplejszy, na ekstremalne warunki – dobry na postój), można jeszcze pomyśleć o Polartec Windblock – odmianie polaru odpornej na wiatr i deszcz. Składa się z trzech warstw, z których środkową jest membranna chroniąca przed wiatrem i deszczem. Kurtka – wymagania co do kurtki są świetnie opisane http://turystyczno.pl/artykul/testy_sprzetu_1555/test_kurtek_haruto_1556.html Kolejny krok wybór rękawic – na trekking po górach. Koniecznie dwie pary. Pierwsze - wygodne z termowentylacją i najlepiej windstoppery na trasę. Na postój zmieniam rękawice na puchowe lub podszyte polarem (mogą być dwupalczaste) zapewniają komfort cieplny. Jeżeli wybieramy się w wysokie partie gór, to musimy być świadomi tego, że temperatura na szczycie jest zawsze niższa, niż ta na dole. Czapka na trasę powinna być z materiału oddychającego, czyli takiego, który umożliwi naszej skórze oddychanie i odparowywanie potu ze skóry. Koniecznie na postój zmień czapkę na ciepłą która nie będzie przepocona i nie wychłodzi głowy. Buty, w których będziemy wędrować po górach muszą być nie tylko wygodne, przepuszczalne dla powietrza i nieprzepuszczalne dla wody, ale także powinny charakteryzować się dobrą przyczepnością do podłoża. Dopilnuj wysokiej (ponad kostkę) cholewki.
Plecak Zapakuj koniecznie prowiant, jak już zostało wspomniane zamienne rękawiczki i czapkę, GPS oraz ciepły napój w termosie.
Witaj w Turystyczno - jest to portal skierowany do ludzi zarówno których pasją jest przygoda i turystyka, jak i tych którzy jeszcze tego nie odkryli w sobie. W kilku prostych krokach chcielibyśmy się Ci przedstawić. Poświęć chwilę i odkryj krótki opis tego co przygotowaliśmy dla Ciebie.
Turystyczno to społeczność którą tworzą wszyscy użytkownicy. To oni są dla nas najważniejsi i stanowią motywację naszej pracy. Nie czekaj dołącz do nas.
Masz pasję którą chcesz się podzielić? Zrób to za pomocą tablicy aktywności oraz wyrażaniu swoich opinii.
Szukasz ludzi na wyprawę? Umożliwimy Ci zebranie grupy i przeżycie wspanialej przygody.
Turystyczno pozwoli Ci wyszukać, przeglądać a następnie zebrać wszystkie interesujące Cię miejsca. Opcja mapy oraz wyszukiwarki ułatwi Ci dotarcie do obiektów. Górny pasek menu zawiera informacje o górach, miejscowościach oraz wyróżnianych przez Was obiektach.
W celu ułatwienia Ci wyszukiwania wystarczy ze udasz się do mapy wbijasz pineskę, określasz promień i typy obiektów. Możesz również w wyszukiwarce wpisać frazę bądź skorzystać z zaawansowanych opcji.
Zebrane wyniki zgromadź w plecaku, następnie stwórz z nich wspaniałe wycieczki, bądź dodaj obiekty bezpośrednio do wycieczki.
Wyszukałeś i zebrałeś swoje miejsca - co teraz? Możesz zbudować z nich wycieczkę. Jeżeli nie masz jeszcze, odaj nową w swoim profilu bądź bezpośrednio w "kreatorze wycieczki".
Stworzyłeś idealną wycieczkę, bądź znalazłeś taką w naszej wyszukiwarce? Załóż grupę i ruszaj ze znajomymi. Ustal datę startu i końca, zaproś znajomych i czekaj aż inne osoby się dopiszą. Użytkownicy mają możliwość wypowiadania się i kmunikowania wewnątrz grupy.