Beskidzkie szlaki cieszą się ogromną popularnością wśród turystów zarówno latem jaki zimą. Każdy turysta powinien pamiętać, że są one bez względu na porę roku nieprzewidywalne i potrafią być niebezpieczne bez odpowiedniego przygotowania. A więc przygotowania czas zacząć…
PLANY PLANY PLANY…
Analizujemy mapę – wybieramy trasę i szlak – uwzględniając dystans jaki jest do pokonania i różnicę wysokości. Bezwzględnie należy wziąć ze sobą mapę szlaków, na które się wybieramy wraz z oznaczeniem czasów przejścia poszczególnych odcinków – te czasy traktujemy jednak z zachowaniem granicy bezpieczeństwa (licząc dla siebie odrobinę więcej na przejście każdego odcinka). Gdy wyruszamy, z miejsca w którym nocujemy, zostawiamy informacje gdzie się wybieramy i kiedy zamierzamy wrócić, a w telefonie komórkowym zapisujemy numer alarmowy
GOPR /TOPR: +48 601 100 300
Trasę należy dopasować do kondycji i sprawności wszystkich członków grupy wędrującej (uwaga na dzieci) – tak aby jeszcze przed zmierzchem dotrzeć do schroniska (i tutaj przenocować) albo wrócić ze szlaku do domu. Popatrzmy gdzie w razie nagłej sytuacji można szybko i bezpiecznie wycofać się i zejść w dolinę. Zawsze bierzemy pod uwagę planowaną pogodę na najbliższe kilka dni – choć ta jest w górach trudna do przewidzenia warto wiedzieć co nas czeka na szlaku ponieważ niska temperatura, oblodzenie trasy, ograniczona widoczność i intensywne opady mogą być przyczyną wypadków lub nieprzyjemnych zdarzeń na szlaku.
GÓRSKI DRESS CODE
Buty to podstawa. Przypominajmy – po górach nie chodzimy w tenisówkach, sandałach czy (o zgrozo!) w klapkach! Buty powinny być wysokie, chroniące kostkę przed wyginaniem, na twardej podeszwie i nieprzemakalne. Muszą zapewnić stabilizację kostki i ochronę palców – dlatego dobrze mieć wzmocnione noski. Nigdy nie zakładamy nowych butów – takie wyjście skończy się odciskami i otarciami. Zawsze (również latem) ubieramy grube i ciepłe skarpety (do plecaka wrzucamy drugą parę). Bez względu na porę roku zabieramy ze sobą ciepłe ubranie. Ubieramy się warstwowo czyli na cebulkę i w zależności od panującej wokół temperatury zakładamy kolejne lub zdejmujemy. Nawet jeżeli panuje słoneczna pogoda w naszym plecaku powinien się znaleźć ciepły polar, kurtka przeciwdeszczowa, w zimniejsze miesiące warto zabrać czapkę i rękawiczki.
WYBIERAMY GADŻETY I PAKUJEMY PLECAK
Kije trekkingowe – są dobrze dopasowane do dłoni i najczęściej teleskopowe (składane), wyposażone w antyshock, czyli system ochrony dłoni i nadgarstków przed ewentualnymi wstrząsami. Zapewniają ochronę przed urazami, odciążenie stawów przy ciężkim plecaku, kręgosłupa i kolan przy schodzeniu ze stromego zbocza. Chodzenie z kijami pozwala łatwiej też utrzymać równowagę, a tym samym uniknąć upadku.
Telefon komórkowy - zawsze naładowany i z zapisanym numerem alarmowym GOPR, dobrze jeżeli jest wyposażony w funkcje GPS – mapy nie zawsze są dokładne i nie należy pokładać w nich zbyt wiele zaufania jednak przy okazji urządzenie jest wyposażone w inne przydatne funkcje np. elektroniczny kompas, wysokościomierz, możliwość rejestrowania śladów oraz nawigacji względem ustalonych punktów lub powrotu po własnych śladach.
Latarka – najlepiej zabierać diodowe latarki czołowe – są lekkie, ekonomiczne i małe.
Mapa – z zaznaczoną trasą i jej opisem
Podręczna apteczka – niestety często bagatelizowana, powinna być wyposażona w zaledwie kilka produktów: plastry opatrunkowe, bandaż elastyczny i zwykły, opatrunki jałowe, rękawiczki, folię termiczną, wodę utlenioną, paracetamol, altacet. Przyda się również gwizdek (do wezwania pomocy).
Plecak - Powinien być wygodny i pakowny a przy okazji odpowiednio wytrzymały i lekki dobrze jeżeli posiada dodatkowo funkcje odprowadzania wilgoci. Pamiętajmy też aby korzystać z dodatkowego pasa biodrowego w który wyposażone są plecaki do górskich wędrówek. Właściwie wyregulowany potrafi przenosić większość wagi naszego bagażu odciążając ramiona i kręgosłup. W plecaku powinny znaleźć się wyżej wymienione gadżety oraz prowiant i napoje. Do picia należy zabrać wysoko mineralizowaną, niegazowaną wodę mineralną, napój izotoniczny (uwaga nie energetyczne – działają krótko i podnoszą ciśnienie krwi i nie nawadniają!). W góry nie zabieramy Coli i słodkich soków. Można zabrać termos z ciepłą herbatą lub kawą, przyda się na górze gdzie jest chłodniejsze powietrze i wieje. Kanapki, batony, czekolada, czyli wszystko co daje nam energię i zawiera cukier, o zbędne kalorie nie ma się co martwić – spalimy.
SAVOIR VIVRE
Odpowiednie zachowanie umożliwia bezpieczne i komfortowe korzystanie ze szlaku wszystkim turystom. Podstawowa zasada - NIE śmiecimy – jest wręcz oczywistą - wszystkie śmieci zabieramy ze sobą, do najbliższego miejsca, gdzie będziemy mogli je wyrzucić. Papierek po batoniku lub butelka po napoju będzie szpecić i zatruwać środowisko. Zawsze staramy się chronić przyrodę nie zrywamy jagód, nie zbieramy grzybów – pamiętając, że większość szlaków Beskidzkich przebiega na terenach Parków Narodowych i licznych rezerwatów przyrody. Nigdy nie należy zbaczać ze znakowanego szlaku, w przypadki zgubienia szlaku należy wrócić tą samą drogą do miejsca, gdzie widziało się szlak po raz ostatni, nie wchodzić na płaty zlodowaciałego śniegu a w przypadku oblodzeń na szlaku najlepiej zrezygnować i zawrócić. Staramy się bezwzględnie zachować ciszę.
Witaj w Turystyczno - jest to portal skierowany do ludzi zarówno których pasją jest przygoda i turystyka, jak i tych którzy jeszcze tego nie odkryli w sobie. W kilku prostych krokach chcielibyśmy się Ci przedstawić. Poświęć chwilę i odkryj krótki opis tego co przygotowaliśmy dla Ciebie.
Turystyczno to społeczność którą tworzą wszyscy użytkownicy. To oni są dla nas najważniejsi i stanowią motywację naszej pracy. Nie czekaj dołącz do nas.
Masz pasję którą chcesz się podzielić? Zrób to za pomocą tablicy aktywności oraz wyrażaniu swoich opinii.
Szukasz ludzi na wyprawę? Umożliwimy Ci zebranie grupy i przeżycie wspanialej przygody.
Turystyczno pozwoli Ci wyszukać, przeglądać a następnie zebrać wszystkie interesujące Cię miejsca. Opcja mapy oraz wyszukiwarki ułatwi Ci dotarcie do obiektów. Górny pasek menu zawiera informacje o górach, miejscowościach oraz wyróżnianych przez Was obiektach.
W celu ułatwienia Ci wyszukiwania wystarczy ze udasz się do mapy wbijasz pineskę, określasz promień i typy obiektów. Możesz również w wyszukiwarce wpisać frazę bądź skorzystać z zaawansowanych opcji.
Zebrane wyniki zgromadź w plecaku, następnie stwórz z nich wspaniałe wycieczki, bądź dodaj obiekty bezpośrednio do wycieczki.
Wyszukałeś i zebrałeś swoje miejsca - co teraz? Możesz zbudować z nich wycieczkę. Jeżeli nie masz jeszcze, odaj nową w swoim profilu bądź bezpośrednio w "kreatorze wycieczki".
Stworzyłeś idealną wycieczkę, bądź znalazłeś taką w naszej wyszukiwarce? Załóż grupę i ruszaj ze znajomymi. Ustal datę startu i końca, zaproś znajomych i czekaj aż inne osoby się dopiszą. Użytkownicy mają możliwość wypowiadania się i kmunikowania wewnątrz grupy.