W Polsce szlaki górskie są znakowane w celu ułatwienia bezpiecznego dotarcia do najciekawszych miejsc regionu. Powstały w sposób zaplanowany z zachowaniem szeregu przepisów m.in. bezpieczeństwa turystów i ochrony środowiska. Wzory oznaczenia szlaku turystycznego są ustandaryzowane - oznaczone prostokątem, o wymiarach 9x15 cm składającym się z trzech poziomych pasków - paski zewnętrzne białe, a pas środkowy w kolorze szlaku. Kolor, którym oznaczony jest szlak nie ma związku z trudnością szlaku dla turysty pieszego, w przeciwieństwie do oznaczeń szlaków narciarskich – gdzie kolor określa stopień trudności trasy narciarskiej. Szlak oznaczony kolorami:
- czerwonym – oznacza szlak główny ( np. Główny Szlak Beskidzki, Mały Szlak Beskidzki) prowadzi przez najciekawsze i najpiękniejsze szczyty danego Pasma Górskiego
- niebieski - szlaki dalekobieżne
- żółty – szlak łącznikowy
- zielony – szlak prowadzi do charakterystycznego miejsca
- czarny – szlak tzw. dojściowy
W pobliżu górskich kurortów turystycznych stworzono też górskie szlaki spacerowe, o długości max 5 km, obejmujące najciekawsze przyrodniczo tereny do krótkich wędrówek pieszych. Oznaczone kwadratem o boku 10 cm, z przekątną dzieląca na dwa trójkąty z których górny prawy jest koloru białego, a lewy dolny w kolorze szlaku.
Innymi znakami które możemy spotkać na trasie są tablice szlaków dojściowych które prowadzą na ze szlaku głównego do miejsca ciekawego np. źródełka, kapliczki, zapadliska, pieczary czy jaskini. Ich znakiem są kwadraty o wymiarach 10x10 cm o białym tle z symbolami w kolorze szlaku od którego odchodzą ścieżki dydaktyczne.
Na trasie niejednokrotnie możemy spotkać dodatkowe oznaczenia i tablice z opisem szlaku, czasami przejścia, przygotowane miejsca do odpoczynku i ochrony przed złymi warunkami atmosferycznymi, dodatkowe schody, poręcze, mostki, łańcuchy, klamry ułatwiające przeprawę przez najtrudniejsze trasy. Pamiętajmy, wybierając się na trasę bezwzględnie należy wziąć ze sobą mapę szlaków, na które się wybieramy wraz z oznaczeniem czasów przejścia poszczególnych odcinków – te czasy traktujemy jednak z zachowaniem granicy bezpieczeństwa (licząc dla siebie odrobinę więcej na przejście każdego odcinka).
Witaj w Turystyczno - jest to portal skierowany do ludzi zarówno których pasją jest przygoda i turystyka, jak i tych którzy jeszcze tego nie odkryli w sobie. W kilku prostych krokach chcielibyśmy się Ci przedstawić. Poświęć chwilę i odkryj krótki opis tego co przygotowaliśmy dla Ciebie.
Turystyczno to społeczność którą tworzą wszyscy użytkownicy. To oni są dla nas najważniejsi i stanowią motywację naszej pracy. Nie czekaj dołącz do nas.
Masz pasję którą chcesz się podzielić? Zrób to za pomocą tablicy aktywności oraz wyrażaniu swoich opinii.
Szukasz ludzi na wyprawę? Umożliwimy Ci zebranie grupy i przeżycie wspanialej przygody.
Turystyczno pozwoli Ci wyszukać, przeglądać a następnie zebrać wszystkie interesujące Cię miejsca. Opcja mapy oraz wyszukiwarki ułatwi Ci dotarcie do obiektów. Górny pasek menu zawiera informacje o górach, miejscowościach oraz wyróżnianych przez Was obiektach.
W celu ułatwienia Ci wyszukiwania wystarczy ze udasz się do mapy wbijasz pineskę, określasz promień i typy obiektów. Możesz również w wyszukiwarce wpisać frazę bądź skorzystać z zaawansowanych opcji.
Zebrane wyniki zgromadź w plecaku, następnie stwórz z nich wspaniałe wycieczki, bądź dodaj obiekty bezpośrednio do wycieczki.
Wyszukałeś i zebrałeś swoje miejsca - co teraz? Możesz zbudować z nich wycieczkę. Jeżeli nie masz jeszcze, odaj nową w swoim profilu bądź bezpośrednio w "kreatorze wycieczki".
Stworzyłeś idealną wycieczkę, bądź znalazłeś taką w naszej wyszukiwarce? Załóż grupę i ruszaj ze znajomymi. Ustal datę startu i końca, zaproś znajomych i czekaj aż inne osoby się dopiszą. Użytkownicy mają możliwość wypowiadania się i kmunikowania wewnątrz grupy.