Bez zbędnych definicji i klasyfikacji – ta wiedza nie przyda Ci się na stoku. Tylko tutaj przeczytasz kiedy możesz bezpiecznie wybrać się w góry i jak przeżyć zejście lawiny. Okolice w których najczęściej schodzą lawiny, mają swoje charakterystyczne cechy. Szczególnie podejrzane są stoki o nachyleniu powyżej 20 st, o gładkim i wypukłym zboczu (brak przeszkód terenowych) oraz wystawione na działanie słońca (południowe ściany). Przed zimową wyprawą w góry zaczerpnij informacji o zagrożeniu lawinowym. Na bieżąco śledź komunikaty GOPR:
http://gopr.pl
Zejściu lawiny sprzyja ocieplenie, porywisty wiatr, krzyki turystów, narciarze, ratraki, skutery śnieżne i nagromadzenie śniegu. W okresie zimowym wyróżniamy pięć stopni zagrożenia lawinowego, należy zachować szczególną ostrożność w przypadku każdego z oznaczeń.
1°- niski, gdy pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna, niemiej należy zachować ostrożność na stromych stokach, zakłada bezpieczne warunki
2°- zagrożenie umiarkowane na ogół pokrywa śnieżna jest dobrze związana, ale na stromych stokach niekoniecznie, nie wchodź na stoki strome, powyżej 40° nachylenia
3°- zagrożenie znaczne, zwłaszcza na stromych stokach pokrywa śnieżna jest słabo związana, wymaga doświadczenia i umiejętności oceny ryzyka, nie wchodzimy na stoki strome, powyżej 30° nachylenia
4°- jest to już wysokie ryzyko zejścia lawiny, gdyż większość stoków pokryta jest słabo związanym śniegiem, poruszanie się jest maksymalnie ograniczone
5°- bardzo wysokie zagrożenie, pokrywa śnieżna jest niestabilna, a poruszanie się jest niemożliwe – w takiej sytuacji rezygnujemy z wycieczki
Podstawowym wyposażeniem każdego turysty w okresie zimowym powinien być plecak ABS (ABS – Lawinnen Airbag System). Koszt takiego plecaka waha się od 300 zł do kilku tyś zł w zależności od zaawansowania technologii – przy szansie blisko 100% pewności przeżycia kwota zdaje się być niewielka. Jest to system składający się z dwóch poduszek schowanych w plecaku, które w momencie zejścia lawiny, po pociągnięciu za sznureczki błyskawicznie wypełniają się sprężonym gazem. Opiera się na prostej zasadzie fizyki: na podstawie stosunku wagi do objętości - objętość osoby porwanej przez lawinę zwiększa się bez zmiany jej wagi. I w ten sposób w ciągu 2 sekund od otwarcia balonów ABS’u człowiek porwany przez lawinę utrzymuje się na powierzchni, co maksymalizuje szansę na przeżycie według zasady: pozostać na wiechu = przeżyć. Skuteczność jego działania została potwierdzona w 97% z 262 przebadanych przypadków.
Gdy nie mamy plecaka ABS a stwierdzamy, że ruszyła lawina, należy odpiąć narty i plecak (zmniejszamy nasz ciężar), należy skryć się za solidnym występem (nigdy za drzewem i głazami – istnieje wysokie ryzyko, że nas przygniecie!!!) należy skulić się i nakryć rękami głowę - chronimy głowę przed uderzeniem brył lodu i kamieni. Tuż przed zasypaniem trzeba nabrać głęboko powietrza, jak przed skokiem do wody. Zaraz po zasypaniu należy wiercić się, by śnieg nie zablokował naszej klatki piersiowej. Jeżeli śnieg jest mokry i lepki, możemy podjąć próbę wygrzebania się na powierzchnię, jeżeli jest sypki, każda próba wydostania się spowoduje przysypanie kolejnymi warstwami śniegu. Osoba przysypana przez lawinę ma szanse na przeżycie, ale maleją one z czasem.
Witaj w Turystyczno - jest to portal skierowany do ludzi zarówno których pasją jest przygoda i turystyka, jak i tych którzy jeszcze tego nie odkryli w sobie. W kilku prostych krokach chcielibyśmy się Ci przedstawić. Poświęć chwilę i odkryj krótki opis tego co przygotowaliśmy dla Ciebie.
Turystyczno to społeczność którą tworzą wszyscy użytkownicy. To oni są dla nas najważniejsi i stanowią motywację naszej pracy. Nie czekaj dołącz do nas.
Masz pasję którą chcesz się podzielić? Zrób to za pomocą tablicy aktywności oraz wyrażaniu swoich opinii.
Szukasz ludzi na wyprawę? Umożliwimy Ci zebranie grupy i przeżycie wspanialej przygody.
Turystyczno pozwoli Ci wyszukać, przeglądać a następnie zebrać wszystkie interesujące Cię miejsca. Opcja mapy oraz wyszukiwarki ułatwi Ci dotarcie do obiektów. Górny pasek menu zawiera informacje o górach, miejscowościach oraz wyróżnianych przez Was obiektach.
W celu ułatwienia Ci wyszukiwania wystarczy ze udasz się do mapy wbijasz pineskę, określasz promień i typy obiektów. Możesz również w wyszukiwarce wpisać frazę bądź skorzystać z zaawansowanych opcji.
Zebrane wyniki zgromadź w plecaku, następnie stwórz z nich wspaniałe wycieczki, bądź dodaj obiekty bezpośrednio do wycieczki.
Wyszukałeś i zebrałeś swoje miejsca - co teraz? Możesz zbudować z nich wycieczkę. Jeżeli nie masz jeszcze, odaj nową w swoim profilu bądź bezpośrednio w "kreatorze wycieczki".
Stworzyłeś idealną wycieczkę, bądź znalazłeś taką w naszej wyszukiwarce? Załóż grupę i ruszaj ze znajomymi. Ustal datę startu i końca, zaproś znajomych i czekaj aż inne osoby się dopiszą. Użytkownicy mają możliwość wypowiadania się i kmunikowania wewnątrz grupy.